به جرأت میشود عصر حاضر را عصر تکنولوژی و پیشرفت نامید. یکی از قدرتمندترین و پیشرفته ترین حوزه های تکنولوژی مربوط به لیزر است. لیزر که تاریخچه آن به اواسط قرن بیستم باز میگردد ، دستگاهی است که در آن نور در طی واکنش فیزیͺ وارونگی جمعیت سه ویژگی مونوکروماتی  ، جهت مندی و همدوسی به خود میگیرد. در این شرایط چگالی انرژی نور افزایش میابد و در نتیجه از آن میتوان در فرایندهای مختلف استفاده کرد. با توجه به اهمیت لیزر، در گزارش حاضر سعی شد نخست تاریخچه پیدایش لیزر ارائه شود. سپس، هر یک از چهار ویژگی مذکور لیزر به دقت ذکر شود. بیان خواهد شد که لیزر از سه جزء دمنده (منبع انرژی خارجی )، محیط فعال و محفظه (رزوناتور اپتی) تشکیل شده است که جزئیات هر یک نیز به دقت معرفی می شود. در ادامه، بیان خواهد شد که امواج خروجی از لیزر میتواند به دو صورت پیوسته یا گسسته باشند. برای درک بهتر نیز انواع لیزر متناسب با طول موج و نوع محیط فعال معرفی خواهد شد. سپس کاربردهای مختلف لیزر در صنعت شامل فرایندهای نشانه گذاری، برش، جوش، تمیزکاری، تولید افزایشی سخت کاری و پوشش دهید ارائه می شود و در هر مورد نوع لیزر مورد استفاده نیز معرفی میشود.

در محیط اطراف انرژی به شکل های مختلفی چهره خود را نشان میدهد. تمامی این منابع در فیزیک خود یعنی موج جامعیت دارند. یکی از این امواج حامل انرژی امواج نور است. با هوش و درایت، بشر توانسته است در قالب لیزر  ، در راستای جذاب و چشمگیری از این امواج استفاده کند. به عبارت دیگر لیزر ، امواج پرانرژی نور به صورت کنترل شده در راستای مفید توسط لیزر استفاده میشوند.

 از دیدگاهی دیگر، می توان این گونه بیان کرد که به طرز شگفت انگیزی،  تصورات و خیالات بشر با اختراع لیزر به حقیقت پیوست. ولز نویسنده انگلیسی در کتاب مشهور علمی تخیلی خود با نام «جنگ دنیاها » در سال ١٨٩٨ مرگ با استفاده از اشعه را تصویرسازی کرد.  اسلحه های اشعه نوری در کتاب های کمی در سال ١٩۵٠ به وفور دیده می شد که امروزه لیزرهای پرقدرت دقیقاً همین کار را کرده و به تخیلات جامه عمل پوشانیده است.

 کاربرد لیزر به حدی گسترده است که کمتر کسr یافت مr شود که این لغت به گوشش آشنا نباشد. لیزر در شاخه ها و علوم مختلفی کاربرد دارد. در پزشکی به منظور تشخیص و درمان بیماری های چشم، گوش، حلق، بینی و « حتی سلول های سرطانی از لیزر استفاده می شود. «چاقوی بدون خون ریزی٣ نمونه بارز استفاده از لیزر در جراحی است که دنیای پزشکی و درمان را به طریقی دگرگون کرده است. با استفاده از این وسیله، جراحان می توانند با ضایعات و ناراحتی های کمتر در بیمار، انواع مختلفی از جراحی های در هر قسمتی از بدن را انجام دهند .

لیزر در وسایل ارتباطات و مخابراتی نیز کاربرد گسترده دارد. فیبر نوری  دو نمونه از استفاده لیزر در وسایل ارتباطی ست. در تلفن و هولوگرام پژوهش ها و تحقیقات علمی نیز چهره لیزر با روش های اسپکتروسکوپی  یا سنجش از راه دور یا طیف سنجی ، متالورژی ، خنک کاری لیزر ، لیدار دیده میشود. پرینترها، اسͺنر بارکد و پوینتر سه کاربرد شناخته شده لیزر در محصولات تجاری است . با تمامی این مثال ها، گستردگی کاربرد لیزر در هیچ حوزه ای به اندازه صنعت چشم گیر و سریع نیست. در بروز این امر علل مختلفی دخیل هستند که در مطالعه حاضر به تفصیل تمامی موارد ذکر و برشمرده خواهند شد.

دقت شود که با توجه به گستردگی چشم گیر لیزر ، این تکنولوژی در شکل ها ، ابعاد ، قیمت های متفاوت و تحت نام های مختلفی نظیر لیزر  ، هلیوم نئون ،آرگون و نیمه رسانا ظاهر می شود یاقوت ، فایبر با وجود این شهرت و کاربرد، تعداد محدودی به واقع میدانند که لیزر دقیقاً چیست و چگونه عمل می کند.

در این راستا، در پژوهش حاضر، هدف معرفی و ارائه ساختار لیزر به بیان ساده است. برای درک بهتر، در قسمت بعد ابتدا تاریخچه کلی لیزر و قوانین فیزیک حاکم بر آن ارائه خواهد شد. سپس در قسمت سوم، ویژگی ها و برجستگی های لیزر در مقایسه با نور ساده لامپ بیان می شود. بخش چهارم به اجزای سازنده لیزر می پردازد. در بخش پنجم انواع پرتوی خروجی از لیزر ارائه می شود. متناسب با اجزای سازنده، لیزرهای متفاوتی ساخته شده است که در بخش ششم ارائه می شوند. همچنین، با توجه به گستردگی حضور لیزر در صنعت، در بخش هفتم به کاربردهای لیزر در حوزه پردازش مواد در صنعت ساخت و تولید پرداخته خواهد شد. در نهایت، در قسمت هشتم نتیجه گیری مطالب ارائه شده بیان می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست
×

سلام.

جهت برقراری ارتباط می توانید با شماره تلفن 02166155094 تماس حاصل فرمایید.

یا بر روی پشتیبانی کلیک فرمایید.

×