از آنجا که خم کاری فلزات فرآیندی کاملاً حرفه ای و پیچیده است و داشتن دقت کافی در آن اهمیت خاصی دارد، ممکن است در این زمینه سؤالاتی مطرح شود. از اینرو، سعی کرده ایم در این مقاله به مهمترین سؤالات پیرامون خم کاری فلزات بپردازیم. امیدوار هستیم سؤالات شما در بین این سؤالات پاسخ داده شود.

سؤالات متداول خم کاری فلزات

آیا خم کردن فلز آن را ضعیف و شکننده می کند؟

خم شدن مکرر ورق فلزی را ضعیف می کند. اگر فلز شکل پذیر نباشد (به عنوان مثال چدن)، خم شدن ممکن است باعث شکستن آن شود. درصد کربن موجود در ورق تعیین می کند که فلز چقدر در برابر خم شدن مقاوم است. این امر در مورد فولاد سازه ای مورد استفاده در ساختمان نیز صادق خواهد بود.

در اینصورت، آیا خم کردن فلز آن را قوی می سازد؟

این بدان معناست که وقتی نیروهایی مانند خم شدن، فشردن یا کشیدن روی فلزی اعمال می گردند، فلز بیشتر از آنکه ضعیف شود، تقویت می گردد. فلز همراه با سخت شدن، مقداری شکل پذیری خود را از دست می دهد. بنابراین اگر فلز محکم تر باشد، در صورت اعمال نیروی کافی، احتمال شکستن در فرآیند خمش بالاتر می رود.

هنگامی که فلز خم می شود، عملاً چه اتفاقی می افتد؟

به گفته NIST، هنگامی که فلزات تغییر شکل می دهند، ساختار کریستالی مرتب به یک شبکه سه بعدی پیچیده از نقص های کریستالی موسوم به “دیواره دررفتگی” تبدیل می گردد، که سلولهای مواد بدون جابجایی را در بر می گیرد. این اثر ابعادی در حدود میکرون دارد.

آیا خم کردن فولاد ضد زنگ آن را ضعیف می نماید؟

فولاد ضد زنگ می تواند بدون ضعیف شدن، در حالت سرد خم شود. همچنین در حالت گرما دیده هم می تواند خم گردد. اما گرم کردن آن نیاز به صرف انرژی زیاد و صیقل دادن دوباره آن دارد.

خم کاری فولاد ضد زنگ
خم کاری استنلس استیل یا فولاد ضد زنگ

چرا فلز هنگام خم شدن، می شکند؟

مولکولهای موجود در فلزات الگوی مشبکی را تشکیل می دهند. وقتی فلز را می کشید، آن شبکه سخت تر و تنگ تر می شود، مانند مربع هایی که به الماس تبدیل می گردند. با وجود نیروی کششی، فلز در واقع شکننده تر می شود، زیرا شبکه دیگر آن انعطاف پذیری را ندارد. به همین دلیل می شکند.

کدام ماده، آلیاژ و یا ساختار می تواند بیشترین تعداد خم شدن را بدون شکسته شدن ورق تحمل کند؟

پلاستیسیته ناشی از ایجاد نوع خاصی از نقص در فلزات به نام دررفتگی است. هنگامی که یک ماده را به صورت پلاستیکی تغییر شکل می دهید، دررفتگی های جدیدی را ایجاد می نمایید. وقتی این کار را به طور مکرر انجام می دهید، تعداد زیادی در رفتگی در فلز تشکیل می گردد.
در حال حاضر نکته جالب این است که یک دررفتگی مانع حرکت دررفتگی های دیگر می شود. بنابراین در واقع، هرچه یک فلز را بیشتر خم کنید، خم شدن دوباره آن سخت تر می شود. می توانید این کار را خودتان با یک تکه سیم امتحان کنید. به طور مداوم آن را در یک محل خم کنید. مشاهده خواهید کرد بعد از چند چرخه تغییر شکل بسیار سخت می گردد. خرابی نهایی زمانی ایجاد می شود که فلز آنقدر شکننده گردد که اعمال تنش به سادگی آن را بشکند.
نکته دیگری که می خواهیم به آن اشاره کنیم این است که سهولت خم شدن (پلاستیسیته) برابر با شکل پذیری یا انعطاف پذیری نیست. بنابراین، در اصل، ما به تکنیکی احتیاج داریم که به وسیله آن می توانیم انباشته شدن دررفتگی ها را متوقف کرده یا برطرف کنیم. گرمادهی فرآیندی است که طی آن می توان دررفتگی ها را از بین برد. هرچند باید مراقب بود که بر سایر خواص فلز (توزیع اندازه دانه، بافت دانه و غیره) که ممکن است رفتار فلز را به طور منفی تغییر دهند، تأثیر نگذارد.
شاید بتوانید از آلیاژهای حافظه دار مانند نیتینول و غیره استفاده کنید که هم کشش فوق العاده و هم رفتار حافظه ای را شکل می دهند. برخی از آلیاژها دارای دمای تبدیل تا 50 درجه سانتیگراد هستند، که فرآیند را آسان تر می کند.

خم کاری ورق آلومینیوم
خم کاری ورق آلومینیوم

آیا میله تخت آلومینیومی می تواند خم شود؟

بله. وقتی دمای میله آلومینیومی به نقطه خاصی می رسد، بلافاصله رنگ آن از سیاه به قهوه ای روشن تبدیل می شود. در این مرحله آلومینیوم به راحتی خم می گردد، اما شکسته نمی شود و ترک نمی خورد و هنوز به نقطه ذوب هم نرسیده است. اگر آن را در این نقطه دمایی نگه دارید، به راحتی خم می شود. پس از سرد شدن، مجدداً می توان فرآیند را ادامه داد.

با توجه به این نکته، چگونه آلومینیوم خمیده، راست می شود؟

آلومینیوم خم شده را مانند یک سطح بتنی روی یک سطح صاف و محکم قرار می دهند. برای گرم کردن قسمتی از آلومینیوم که باید صاف شود، از تفنگ حرارتی استفاده می کنند. سپس با اعمال یک نیروی ملایم می توان آن را صاف کرد.

متعاقباً سؤال این است که آیا می توان آلومینیوم 6082 را خم کرد؟

آلومینیوم 6082 اغلب برای کاربردهای معماری استفاده می شود. این نوع آلومینیوم مقاومت بسیار بالایی در برابر خوردگی و شکل پذیری خوبی دارد. شکل پذیری بیشتر برای خم شدن لوله های آلومینیومی را می توان از طریق فرآیند گرما دادن به آن بدست آورد. در این فرآیند خم شدن بین سه نقطه انجام می شود.

به این ترتیب، آیا می توان آلومینیوم را با حرارت خم کرد؟

آلومینیوم 5054 جزء سخت ترین آلومینیوم هاست. اما با گرم کردن آن در امتداد خط خم، می توان فرآیند خم کاری را انجام داد. وقتی آلومینیوم داغ می شود، ابتدا قابل انعطاف است، سپس شکننده می گردد و سپس ذوب می شود. هنگامی که آلومینیوم را بسیار نزدیک به نقطه ذوب گرم می کنید و سپس سعی می کنید آن را خم کنید، ورق می تواند ترک خورده یا بشکند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست
×

سلام.

جهت برقراری ارتباط می توانید با شماره تلفن 02166155094 تماس حاصل فرمایید.

یا بر روی پشتیبانی کلیک فرمایید.

×