اگر بخواهیم به طور مختصر از دقّت برش لیزری صحبت کنیم، می توانیم بگوییم این روش تا حدودی دقیق است. در واقع، دقت روش مذکور یکی از بهترین مزایای آن نسبت به سایر اشکال برش است.

می توانید از برش لیزری برای ایجاد برش های بسیار دقیق استفاده کنید و محصول نهایی صاف و تمیز خواهد بود. طرح هایی که برش می زنید می تواند کوچکتر از طرح هایی باشد که با ماشین های دیگر انجام می دهید. به این معنی که می توانید محصولات بیشتری را از یک تکه ماده به دست آورید و ضایعات کمتری داشته باشید.
شما حتی می توانید نسبت شدت لیزر و سرعت برش را تنظیم کنید. بنابراین صرف نظر از اینکه چه موادی را بریده اید، می توانید از همه آنها نتایج دقیق یکسانی دریافت کنید. قطعاً برش های لیزری از هر نوع برش دیگر دقیق تر هستند.

دقت برش لیزری

برش لیزری یک فناوری صنعتی بسیار پیشرفته است که برای برش دقیق و کارآمد فلزات و سایر مواد به جهت تولید استفاده می شود. با وجود پیشرفت تکنولوژی و محبوبیت روزافزون دستگاه های برش لیزری، بسیاری از مردم هنوز تعجب می کنند که چرا برش لیزری کارایی دارد و چقدر دقیق است.
در این مطلب درباره دقت برش لیزری، ما در مورد آنچه برش لیزری را بسیار دقیق می کند بحث کرده و عواملی را که بر برش لیزری تأثیر می گذارند، توضیح می دهیم. ما همچنین نکاتی را در مورد چگونگی بهبود دقت برش لیزری برای کسب یک محصول صاف و تمیز بیان می کنیم.

مقدار تحمل برش پروفیل

تحمل برش پروفیل، واریانس موقعیتی جزئی است که هنگام برش ورق ایجاد می شود. این پدیده در موقعیت ویژگی ها، قطر سوراخ ها، ابعاد داخلی برش های مستطیلی یا ابعاد خارجی خود قطعه اتفاق می افتد.
تحمل ابعادی استاندارد برای موقعیت، ابعاد داخلی و خارجی ویژگی های تولید شده توسط برش لیزری و برش پروفیل در روتر CNC 0.005 پوند است. لطفاً توجه داشته باشید: برای فاصله بین لبه های بریده شده در یک پروفیل تحمل یکسان در نظر گرفته می شود.

دقت دستگاه برش لیزر
دقت دستگاه برش لیزر

چه چیز باعث دقّت برش لیزری می شود؟

برش لیزری دقیق در مقایسه با روشهای معمول برش ورق، یک روش برش کارآمد، ایمن و بسیار دقیق است. برش لیزری یک برنامه کامپیوتری است که برای برش دقیق مواد در یک تحمل برش خاص طراحی شده است ، همچنین به عنوان محدوده دقت قابل قبول شناخته می شود. برش های لیزری معمولاً با نرم افزار CAD ادغام می شوند، که به لیزر می گوید چه چیزی را باید برش دهد. از آنجایی که در این روش کامپیوتر هدایت کننده است، برش لیزری بسیار راحت تر از روش های برش سنتی و همچنین ایمن تر خواهد بود.
اگر از خود می پرسید که برش لیزری چقدر دقیق است، برخی از عواملی که دقّت بالای آن را تعیین می کند در اینجا آمده است:

 • فوتون های منسجم: مکانیسم برش لیزر توسط جریان ثابت فوتون ها انجام می گیرد. هر فوتون به طور منسجم هماهنگ است و مقدار آن یک پرتو پایدار و شدید انرژی می باشد، نه انرژی پراکنده که دقیق نیست. این پرتو ثابت نور مستقیماً از سر لیزر به سمت مواد امتداد می یابد و دقیقاً در امتداد فلز، شیشه یا محصول دیگر برش را انجام می دهد.
 • تحمل پایین برش لیزر: از آنجا که پرتوهای لیزر توسط کامپیوتر کنترل می شوند، برش حاصله دارای تحمل یا دامنه تغییرات بسیار پایینی از طرح مورد نظر است. در مقایسه با فردی که برش را انجام می دهد، لیزر قادر است سریعتر و بسیار دقیقتر از برش دستی کار کند و می تواند هر بار برشهای یکسان و سریع ایجاد نماید.
 • دقّت فیبر نوری: دستگاه های برش لیزری جدید و پیشرفته از لنزهای فیبر نوری برای هدایت و کنترل موقعیت لیزر از سر لیزر استفاده می کنند. این ویژگی، طرح را برای پرتو لیزر بسیار واضح تر و مستقیم تر می کند.
 • آسیب کمتر از نظر مادی: از آنجا که برش لیزری بسیار دقیق است، آسیب کمتری به مواد اطراف برش وارد می کند، که در سایر روشهای برش مرسوم است. همچنین پرتو لیزر تماس مستقیم با مواد ندارد. گرمای آن چیزی است که مواد را قطع می کند.
 • پیچیدگی بالا: به دلیل دقت، کنترل و تحمل بالای دستگاه های برش لیزری، آنها قادر به انجام کارهای بسیار پیچیده و دقیق هستند. به طوری که انجام آنها با سایر روشهای برش به زمان زیادی نیاز دارد و دقت کمتری را به همراه خواهد داشت. همچنین می توانید در صورت نیاز برنامه رایانه ای را به سرعت تغییر دهید تا مسیر برش خود را برای طرح های بسیار پیچیده تغییر دهید.

دستگاه های برش لیزری، ماشین های برش بسیار دقیقی هستند که هر بار بخاطر برش دقیق، صاف و تمیز مواد را بخار کرده، می سوزانند، ذوب و یا منفجر می کنند.

لیزر فایبر
پرتو فیبر نوری

عوامل مؤثر بر دقّت برش لیزری

اگرچه برش لیزری دقیق ترین شکل برش ورق فلز محسوب می شود، اما بدون رعایت چند مورد ابتدایی، نمی توان به دقت بالایی دست یافت. هنگام استفاده از دستگاه برش لیزری موارد زیر را باید در نظر گرفت:

 • نوع مواد: نوع موادی که از برش لیزری روی آنها استفاده می کنید، بر دقّت آن تأثیر می گذارد. به طور کلی، هرچه مواد نرم تر یا نازک تر باشند، برش دقیق تر است. اگر از تنظیمات یکسان برای متریال مختلف استفاده کنید، در دقّت تفاوت هایی وجود خواهد داشت. از تنظیمات ماشین مناسب برای هر نوع مواد و ترکیب مواد استفاده کنید.
 • اندازه نقطه اشعه لیزر: هرچه اندازه نقطه پرتو لیزر کوچکتر باشد، برش کوچکتر و دقیق تر خواهد بود. اندازه لکه های بزرگتر باعث برش لیزری با دقّت کمتر می شود.
 • سطح قدرت لیزر: سطوح مختلف شدت، مواد مختلف را به شیوه ای کم و بیش دقیق برش می دهند. به طور کلی، مواد ضخیم تر به یک پرتو لیزر قوی تر نیاز دارند تا آنها را به طور مساوی و دقیق برش دهد.
 • دقّت میز کار: مواد قطعه کار که روی میز کار قرار گرفته اند نیز باید بسیار دقیق باشند تا محل برش پرتو لیزر نیز دقیق باشد. اگر میز کار صاف یا تثبیت نشده باشد، ارتعاش باعث از بین رفتن دقّت فرآیند می گردد.

برای کار با دستگاه برش لیزری، باید با تنظیمات و قابلیت های آن آشنا شوید. همیشه پایداری مواد و قطعه کار خود و همچنین سطح قدرت لیزر و اندازه نقطه را در نظر بگیرید.

قدرت پرتو لیزر
قدرت پرتو لیزر

7 نکته برای کسب برش لیزری دقیق

هنگام کار با دستگاه برش لیزری، نکاتی وجود دارد که می توانید برای بهبود دقّت برش لیزری، صاف بودن و کیفیت کلی محصول آنها رعایت کنید. بسیاری از این نکات مربوط به تنظیماتی است که در دستگاه خود استفاده می کنید، که اغلب بر اساس تنظیمات توصیه شده برای نوع کار شما هستند. سایر نکات مربوط به رعایت نکات احتیاطی بیشتر هنگام استفاده از برش لیزری می باشد.
برای به دست آوردن برش دقیق، هر بار این نکات را رعایت کنید:

 1. از تنظیمات مناسب برای مواد خود استفاده کنید: دستگاه های برش لیزری تنظیماتی را برای انواع مواد و ترکیبات توصیه می کنند. از تنظیماتی که برای نوع یا ضخامت مواد توصیه می شود، استفاده نمایید.
 1. همیشه لنز خود را تمیز نگه دارید و از آن محافظت کنید: دقت بالا مربوط به لنز دستگاه است. بنابراین همیشه از سالم بودن آن اطمینان حاصل کنید. لنز را قبل و بعد از هر بار استفاده تمیز و بازرسی نمایید.
 2. وضعیت و موقعیت نازل را بررسی کنید: برای دستیابی به برش بسیار دقیق، سر لیزر باید به درستی تنظیم گردد. همیشه سر لیزر را قبل و بعد از استفاده بازرسی کنید.
 3. ابتدا یک برش آزمایشی را امتحان نمایید: همیشه قبل از انجام کل فرایند برش، یک قسمت آزمایشی ایجاد کنید. این امر باعث کاهش ضایعات مواد و هزینه های مربوطه می شود.
 4. تنظیم سطح قدرت: سطح قدرت پرتو لیزر را افزایش یا کاهش دهید تا به دقیق ترین لبه برسید. تنظیمات توصیه شده می تواند به شما در تنظیم قدرت مناسب کمک کند.
 5. آهسته شروع کنید: ابتدا سرعت برش لیزری خود را 10 درصد زیر سرعت مورد نظر تنظیم نمایید. سپس، به تدریج سرعت برش لیزری خود را افزایش دهید.
 6. با طرح به معنای واقعی کلمه برخورد کنید: به یاد داشته باشید که یک برش لیزری دقیق هر خطی را که می بیند قطع می کند. همیشه قبل از برش لیزری طرح های خود را دوبار بررسی نمایید.
اندازه اشعه لیزر
اندازه اشعه لیزر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست
×

سلام.

جهت برقراری ارتباط می توانید با شماره تلفن 02166155094 تماس حاصل فرمایید.

یا بر روی پشتیبانی کلیک فرمایید.

×