آلومینیوم یکی از پر چالش ترین مواد برای برش لیزری است. این بدان معنا نیست که نمی توان آن را برش داد، اما نیاز به کمی تخصص دارد. در میان همه فاکتورهای یک برش خوب، ایجاد یک برش تمیز هنگام پردازش آلومینیوم با لیزر دشوار است. در این پست، ما قصد داریم برخی از ابزار برش ورق آلومینیوم را معرفی کرده و نقاط ضعف و قدرت هر یک را بررسی کنیم. همچنین نکاتی را برای موفقیت بیشتر تلاش های برش لیزری ارائه می کنیم.

برش ورق آلومینیوم

ابزار مورد نیاز برای برش ورق آلومینیوم

برای انجام یک برش ساده روی ورق آلومینیوم، طیف وسیعی از ابزارها را می توان انتخاب کرد. ماشینکاری CNC آلومینیوم یک فرآیند برش کنترل شده توسط کامپیوتر برای مواد آلومینیومی در اشکال مختلف، چه ورق، یا میله است. اما می توان از ابزار دیگری نیز بهره برد که در ادامه به آن می پردازیم.

ابزار دستی

بزرگترین مزیت ابزارهای دستی قیمت آن است. معمولاً هزینه آنها کمتر از ابزارهای الکتریکی و سیستم های پیشرفته می باشد. اما برش ورق آلومینیوم با ابزار دستی به معنای راندمان کمتر، انعطاف پذیری و همچنین دقت کمتر است. آلومینیوم برش خورده نیز سرانجام ضعیف و بی کیفیتی خواهد داشت. با این وجود در ادامه مطلب تمام ابزارهای دستی که برای برش ورق آلومینیوم به کار می روند، معرفی خواهند شد.

 • قیچی: به عنوان اسنایپ هوانوردی، یا یک قیچی بسیار قوی و ناهموار شناخته می شود. هنگامی که ورق آلومینیوم را با قیچی برش می دهید، توصیه می شود تیغه بالایی را روی فلز ثابت نگه دارید و تیغه پایینی را به داخل تیغه بالا بکشید، هنگامی که آخرین کار برش را انجام دادید، لبه های باقی مانده را توسط ضربه تمیز کنید. لطفاً توجه داشته باشید این ابزار برای برش ورق آلومینیوم بالای 18 گیج مناسب نیست.
 • اسکنه و چکش: برای به کار گیری این ابزار باید از مواد نرم تری به عنوان تکیه گاه استفاده کنید. لبه اسکنه را در امتداد خطی که می خواهید برش دهید، قرار داده و سپس با چکش به اسکنه بزنید.
 • اره برقی: برای برش طول های کوچک ورق آلومینیوم مؤثر است. همچنین می توان از آن برای برش لوله و میله، در عمق محدود گلو استفاده کرد.
 • برش دستی: تیغه برش گرد و ضربه گیر، یک گزینه عالی برای برش ورق آلومینیوم است، به گونه ای که گوشه های محکم تر و لبه خوبی باقی می ماند، اگرچه ورق برش خورده هنوز باید تمیز شود.
ابزار دستی برش ورق فلزات
ابزار دستی

ابزار میزکار

ابزار میز کار مجموعه ای از ابزار شامل اره دستی، سمباده، کمربند و پرس مته است که روی یک میز قرار دارند و برای برش ورق آلومینیوم به کار می روند.

ابزارهای میزکار بسیار گرانتر از ابزارهای دستی هستند. همچنین، استفاده از ابزار میزکار بدون اتوماسیون برای برش ورق آلومینیوم می تواند انعطاف پذیری، سرعت و دقت بالاتری نسبت به ابزار دستی داشته باشد. اما سطح آن هنوز ضعیف است.

 • قیچی بدون گلوی بورلی: با برش لبه ها در فواصل مناسب از صفحه عقب، می توانید به یک لبه گرد خوب برسید، که ممکن است نیازی به تمیز کردن اضافی نداشته باشد.
 • نوار چوبی: معمولاً تیغه فولادی با نوک کاربید یا حتی استاندارد است. یک تکه تخته خرده چوب یا تخته سه لا را زیر ورق فلزی قرار می دهند، یا از واکس ها و روغن های برش استفاده می کنند تا به خنک نگه داشتن فلز و برش آلومینیوم به طور یکنواخت کمک کند.
 • قیچی های نصب شده روی نیمکت: می تواند ورق های آلومینیومی نسبتاً ضخیم را برش دهد. این قیچی برای آماتورها و ورق های فلزی برای سفارشی سازی یا تعمیر مناسب است و بسیار با دوام و با نگهداری خوب می باشد.
 • نیبلر ثابت: می تواند هر پروفایل را در گلو برش دهد.
میز کار برش آلومینیوم
میز کار برش ورق آلومینیوم

ابزار برقی

هزینه ابزارهای برقی متوسط است و انعطاف پذیری و سرعت بالاتری نسبت به ابزارهای میزکار دارند. البته بدون اتوماسیون هستند و دقت بالایی ندارند.

 • آسیاب های زاویه ای: آلومینیوم می تواند انرژی حرارتی را به سرعت جذب کرده و به راحتی ذوب شود. هنگام برش ورق آلومینیوم با آسیاب مراقب باشید.
 • برش گرهای قدرت: برش آلومینیوم با استفاده از این ابزار آسان است و هیچ حرارتی در نزدیک آسیاب ایجاد نمی نماید. اشکال برش گر قدرت ارتعاش ورق و کیفیت پایین لبه می باشد.
 • اره منبت کاری و اره مویی برقی: می توانید به راحتی ورق های ضخیم و صفحات آلومینیومی را با این ابزار مناسب برش دهید.

چگونه یک ورق آلومینیوم را به سرعت برش دهیم

برای برش سریع و آسان ورق آلومینیوم، روش منحصر به فردی وجود دارد و آن استفاده از چاقوی مخصوص و ترمز خمشی می باشد. این روش می تواند تعداد ضربه ها را به طور مؤثر کاهش دهد و برش های طولانی بسیار دقیق را به وجود می آمورد. این ابزار برای برش کم ورق آلومینیوم و علاقمندانی که می خواهند ورق آلومینیوم را در خانه برش دهند مناسب است. مراحل برش سریع و دقیق ورق آلومینیوم به شرح زیر است:

برش دستی ورق آلومینیوم
برش دستی ورق آلومینیوم
 1. ورق آلومینیوم را در ترمز خم کننده محکم کنید.
 2. ورق آلومینیوم را اندازه گرفته، آن را به همان میزان عرض مورد نیاز در خارج از ترمز بگذارید.
 3. چاقو را برداشته و با یک خط مستقیم زیبا در امتداد لبه گیره به سمت پایین بکشید.
 4. عملیات را تکرار کنید. مطمئن شوید که همه برش ها در یک مسیر باقی بمانند. کمی کندتر حرکت کنید تا مسیر اول به خوبی دنبال شود.
 5. وقتی به جایی که از مسیر خارج شد نزدیک می شوید، کمی مراقب باشید.
 6. به طور کلی، شما باید چهار ضربه به چاقو بزنید. اگر مواد ضخیم تری داشتید، باید برش های بیشتری انجام دهید.
 7. آوار را بردارید، مخصوصاً به موقعیت بستن ترمز توجه کنید.
 8. سپس شما فقط باید آلومینیوم را در امتداد ترک به عقب فشار دهید. آلومینیوم در یک ثانیه می شکند.

برش ورق آلومینیوم با لیزر

بر خلاف سایر فناوری ها، برش لیزری پس از پردازش آلومینیوم، خراشی روی آن باقی نمی گذارد. برش لیزری متکی به قطر کوچک پرتو است. این روش در مقایسه با ابزارهای دیگر مانند برش قالب، قطعات روتر و غیره، در مواد با ارزش صرفه جویی می کند. همچنین، لیزرها قادر به دستیابی به برش های پیچیده هستند و آزادی بیشتری را نسبت به روترهای پلاسما و CNC دارند.
پرتوهای لیزری با سرعت بالا جذب فلز می شوند و امکان برش آلیاژهای مختلف آلومینیوم از جمله آلیاژهای آلومینیوم هوافضا و دریایی را فراهم می کنند. سیستم های لیزری قادر به برش ورق های آلومینیوم با عملکرد بالا می باشند، که منجر به کاهش ضایعات مواد و استفاده بهینه از ورق می گردد. آلومینیوم با لیزر امکان برش تمیز با کمک هوا را فراهم می کند، که باعث کاهش یا از بین بردن زباله می شود.

این که آیا شما آلومینیوم را با لیزر حک می کنید یا ورق های آلومینیومی نازکی را برش می دهید، نکات و اطلاعات ذکر شده در این مطلب به شما کمک می کند تا در برش این محصول موفق شوید. اولین چیزی که باید درک کرد این است که آلومینیوم چه ویژگی های منحصر به فردی در پردازش لیزر دارد.
آیا می دانید چرا برش آلومینیوم دشوارتر است؟ آلومینیوم دارای خواصی است که به پرتوهای لیزر متفاوت واکنش نشان می دهد. این خواص به قدرت بازتاب، ساختار مولکولی و رسانایی گرمایی آلومینیوم مربوط می شود.

برش لیزری ورق آلومینیوم
برش ورق آلومینیوم با استفاده از لیزر

مشکلات فرایند برش لیزری ورق آلومینیوم

هنگامی که نور بر روی یک ماده بازتابنده تابیده می شود، به عقب باز می گردد یا پراکنده می شود. بنابراین هنگامی که نور پرتو لیزر با آلومینیوم تماس پیدا می کند، تمایل به پرش یا پراکنده شدن نیز دارد. این امر می تواند برش لیزری را دشوار کند.
برش ساختارهای مولکولی جامد و پایدار راحت تر از ساختارهای نرم تر است. از آنجا که ساختار مولکولی آلومینیوم قابل انعطاف تر می باشد، پرتو لیزر در سوراخ کردن آن و ایجاد برش های تمیز به همان اندازه مؤثر نیست.
در نهایت، آلومینیوم یک ماده رسانای گرما است. به این ترتیب، به سرعت گرما را جذب می نماید، که برای برش تمیز لازم است. همچنین، هنگامی که گرما را از بین می برید، پردازش صاف لیزر دشوار می شود.

همه این ویژگی ها باعث می شود برش آلومینیوم با لیزر دشوار باشد. اما فقط به این دلیل که کاری دشوار است به این معنی نیست که ما نمی توانیم آن را انجام دهیم. در طول سالها، ما توانایی برش آلومینیوم خود را به طور دقیق تنظیم کرده ایم تا آن را به یک فرایند آسان و مؤثرتبدیل کنیم.

نحوه برش ورق آلومینیوم

در حالی که ورق آلومینیوم منعکس کننده، نرم و رسانای حرارتی است، هنوز هم می توان آن را با لیزر CO2 یا فایبر برش داد. پرتوهای لیزری با سرعت بالا امکان برش آلیاژهای مختلف آلومینیوم از جمله آلیاژهای آلومینیوم هوافضا و درجه دریایی را فراهم می کنند.

هنگام برش آلومینیوم با لیزر CO2، می توان از سر برش فلز استفاده کرد، که مجموعه ای متفاوت از سیستم برش است و هنگام برش مواد غیر فلزی مانند پلاستیک یا فوم استفاده می شود.
مجموعه سر برش فلزی دارای یک پنجره محافظ برای انعکاس جرقه و یک دستگیره فوکوس متغیر/قابل تنظیم می باشد. این ویژگی ها برش ورق آلومینیوم را بسیار مؤثرتر می کند. حضور این ابزار پیدا کردن موقعیت فوکوس مناسب و تنظیم ارتفاع مناسب را حذف می نماید.

ایجاد لبه های تمیز در برش ورق آلومینیوم

برای به دست آوردن لبه برش تمیز در برش آلومینیوم، باید بر دو چیز تمرکز کرد: فشار قوی و کمک گاز. این دو ترکیب به طور مؤثری هرگونه ماده مذاب را به سرعت خارج کرده و از ایجاد لبه ناهموار جلوگیری می کنند.

باید آلومینیوم را هرچه سریعتر برش داد تا لبه آن صاف تر شود. به همین دلیل است که لیزرهای با توان بالاتر هنگام برش آلومینیوم عملکرد بهتری خواهند داشت. آنها به شما اجازه می دهند خط سرف را سریعتر فشار دهید.

بر خلاف سایر گزینه ها، مانند روترها یا برش های CNC، برش لیزری آلومینیوم یک فرایند سریع و کارآمد است. همچنین اجازه برش بدون تماس را می دهد، بنابراین تنها چیزی که در طول پردازش به مواد دست می زند نور است. مطلقاً نیازی به بستن یا محکم کردن مواد نیست. این امر نه تنها در وقت شما صرفه جویی می کند، بلکه از هرگونه تأثیر یا صدمه ای که به مواد وارد می شود جلوگیری می نماید.

لبه تمیز در برش لیزری
لبه های تمیز در برش لیزری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست
×

سلام.

جهت برقراری ارتباط می توانید با شماره تلفن 02166155094 تماس حاصل فرمایید.

یا بر روی پشتیبانی کلیک فرمایید.

×