خم کاری فلزات

خم کاری فلزات

شرکت سروسازه ارائه دهنده خدمات برش لیزری انواع فلزات با ضخامت های مختلف و لوله و پروفیل است. همچنین انواع خدمات خم کاری و فرم دهی فلزات را نیز انجام می دهد. سروسازه یکی از قدیمی ترین و معتبر ترین شرکت ها در زمینه فروش انواع ورق آهن و ساخت قطعات صنعتی و دکوراتیو است.

خم کاری ورق آهن، فلزات، لوله و پروفیل در ساخت قطعات صنعتی، دکوراتیو و … بسیار کاربرد دارد. با ما همراه باشید تا شما را بیشتر با این حوزه آشنا کنیم.

خم کاری فلزات
خم کاری فلزات
خم کاری فلزات

خم کاری چیست؟

خم کاری فلزات یا Bending همانطور که از نام آن پیداست به خم کردن ورق آهن یا انواع فلزات و تغییر شکل آن ها می گویند. خم فلزات به دوشکل انجام پذیر است، یا به صورت دستی و یا دقیق انجام می شود.

در این روش با توجه به سازه مورد نظر، به فلز تحت درجه و شعاع مشخصی فشار وارد می شود و آن را به شکل مورد نیاز در می آورد.

میزان فشاری که به ورق فلز وارد می شود کاملا بستگی به نوع فلز، ضخامت آن و زاویه مدنظری است که می خواهیم به آن شکل دربیاید، به همین خاطر است که این فشار باید دقیق محاسبه شود تا باعث شکست و یا ترک خوردگی فلز نشود.

یکی از مسائلی که باید هنگام خم فلزات در نظر داشته باشیم، میزان سختی فلز است. کربن موجود در فلز عامل سختی آن است و هرچه درصد آن بالاتر باشد میزان سختی فلز نیز بیشتر است برای خم آن نیاز به فشار بیشتری است.

خم کاری ورق آهن
خم کاری ورق آهن

خم کاری فلزات چگونه انجام می شود؟


برای انجام خم کاری ورق های فلزی، از دستگاه های مختلفی استفاده می شود. از ماشین های رایج برای این کار، دستگاه CNC پرس برک است. برای خم کاری، ورق فلزی به روی قطعه ای تو خالی نام سمبه قرار می گیرد و به وسیله اعمال فشار صفحات سنگینی ثابت نگه داشته می شود. به طور معمول مقدار فشار این صفحات و پانچ جداگانه کنترل می شود. سپس ابزار فولادی و سنگین که پانچ نام دارد با اعمال فشار از بالا، ورق را خم می کند. زاویه خم شدن ورق بستگی به میزان فشار وارد شده توسط پانچ دارد. بنابراین تنظیم میزان فشار پانچ پرس برک باید با دقت انجام شود. شکل نهایی ورق خم شده نیز بستگی به شکل سنبه و پانچ دارد. سمبه و پانچ در یک دستگاه پرس برک طبق شکل قطعه مورد نیاز تغییر می کنند. ممکن است ورق فلزی پس از خم کاری نیاز به پرداخت داشته باشد که توسط دستگاه های مخصوص انجام خواهد شد یا ممکن است لبه های کار به وسیله پرس برک پانچ شوند تا نیاز کمتری به پرداخت داشته باشیم.

خم کاری
خم کاری
خم کاری

خمکاری فلزات با روش ها و دستگاه های مختلفی انجام می شود. اما یکی از روش های رایج خم فلزات خمکاری با دستگاه CNC پرس برک است. دستگاه CNC یکی از جدیدترین دستگاه ها هم برای برش فلزات و هم برای خمکاری است و بسیار دقیق عمل می کند.

برای خم فلزات با دستگاه CNC ورق فلز مورد نظر با استفاده از صفحاتی برروی سمبه قرار می گیرد و این صفحات کمک می کنند که ورق فلز ثابت و بدون حرکت باقی بماند.

سنبه دارای شیارهایی است که فلز مطابق آن و همچنین فشاری که به آن وارد می شود شکل میگیرد. می توان گفت سنبه حکم قالب را دارد که فلز توسط آن حالت موردنظر را می گیرد.

روش خم کاری فلزات
روش خم کاری فلزات
فهرست
×

سلام.

جهت برقراری ارتباط می توانید با شماره تلفن 02166155094 تماس حاصل فرمایید.

یا بر روی پشتیبانی کلیک فرمایید.

×