برخی شروع کار تئوری لیزر را به زمان ارائه معادله ماکسول توسط جیمز کلرک ماکسول در سال ١٨۶۵ می دانند . وی دستگاه معادلاتی برای توصیف طبیعت موج نور ارائه کرد و معتقد بود که موج های الکترومغناطیسی دقیقاً با سرعت نور حرکت می کنند. دقت شود که ماکسول معتقد بود رفتار نور موجی شکل است. این در حالیست که بعدها دانشمندان مشاهده کردند که نور گاهی به صورت ذره و گاهی به صورت موج رفتار می کند.

برخی مواد می توانند انرژی تابشی را جذب و آن را به صورت نور گسیل کنند. این شرایط زمانی است که الکترون پایدار یک اتم مقداری انرژی تابشی جذب کرده و به تراز برانگیخته برود. الکترون برانگیخته که تمایل به رسیدن به حالت پایدار دارد، در زمان بازگشت مقداری از خود انرژی آزاد می کند که به صورت نور گسیل می شود. اینشتین در مطالعات خود در سال های ١٩٠۵ تا ١٩١۶ واحد اصلی نور گسیل شده در حین گسیل را «فوتون» نامید.  هدف وی از این نامگذاری آن بود که بسته های تجزیه ناپذیر نور، «کوانتوم١۶» مثل ذرات متحرک رفتار می کنند. وی معتقد بود که فوتون می تواند به طور کامل جذب یک الکترون شود. همچنین، در دیدگاهی فراتر وی تاکید داشت که فوتون گسیلی از اتم می تواند اتم برانگیخته مشابه دیگری به وجود آورد تا فوتون دومی گسیل شود.  این شکل از گسیل را وی، «گسیل القایی» نامید با این توضیح، برخی مطالعات ریاضی اینشتین را آغازگر تئوری لیزر می نامند.

این در حالیست که واقعیت عملی لیزر تا سال ١٩۵١ مسکوت باقی ماند. در این سال تاونز١٨ و گوردون١٩ در دانشگاه کلمبیا که در جستجوی راهی برای بیشتر کردن گستره فرکانس های میکروموج ها بودند یادی از نظریه اینشتین کردند. هدف آن ها افزایش فرکانس میکروموج به منظور استفاده در ارتباطات نیروی دریایی امریکا بود. وی محفظه ای شامل گاز گرمی را در نظر گرفت، برخی از اتم های آن در حالت برانگیخته و برخی در حالت پایدار قرار داشتند. مولکول های درون محفظه را می توان به شکلی درآورد که تعداد مولکول های برانگیخته دارای انرژی زیاد بتوانند به تشدید اپتیکی برسند.

در این شرایط می شد مولکول های برانگیخته را توسط سیگنالی با فرکانس مشخص چنان برانگیخت که میکروموج گسیل کند. اگر دیواره های محفظه مورد نظر یا رزوناتور اپتیکی به خوبی بازتابنده باشند، اتم های برانگیخته می توانند اتم های دیگری را تحریک و در نتیجه زنجیره بیشتری از میکروموج گسیل شود.

در سال ١٩۵٣ ، این پیشنهاد با استفاده از مولکول های گاز « آمونیاک به عنوان محیط فعال٢٢ درون رزوناتور اتفاق افتاد و آن را «میزر نامیدند. این واژه مخفف «تقویت میکروموج با گسیل القایی» است پس از کشف میزر، در سال ١٩۵٨ تاونوز و شاولو٢۴ میزری ساختند که میکروموج با طول موج های کوچک تری تولید می کرد که در نهایت منجر به گسیل نور مرئی به جای میکروموج بود. آن ها این دستگاه را «لیزر» به معنای «تقویت نور با گسیل القایی » نامیدند.

 مطالب بیان شده خلاصه ای از تحقیقات برجسته در حوزه تاریخچه لیزر بود. این تحقیقات که تا سالیان سال ادامه پیدا کرد بسیار گسترده است. محققان و دانشمندان بسیاری به ساخت و بهره گیری از سایر مواد به عنوان محیط فعال لیزر پرداختند. با توجه به این گستردگی، در جدول های ١ و ٢ به طور خلاصه تاریخچه آن ارائه شده است.

لازم به ذکر است که مطالعات و پژوهش های مربوط به لیزر به سال ١٩٩٧ ختم نمی شود. پس از این سال، تحقیقات لیزر در حوزه های مختلفی گسترش یافت. به عنوان مثال، تاریخچه لیزر در پوست در مطالعه و تاریخچه آن در دندان پزش پدر پژوهش بررسی شده است. پژوهش های مربوط به اسنرهای لیزر در مطالعه ای جمع آوری شد مروری بر تکنولوژی لیزر پالسی ان دی یاگ مورد استفاده در دریل در پژوهشی دیگر مطالعه شد .پیشرفت های مربوط به لیزرهای فایبر در مطالعه ای بررسی و ارائه با توجه به حجم کثیر مطالعات انجام شده در حوزه لیزر، به منظور درک اهمیت آن، ویژگی های آن در ادامه ارائه خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست
×

سلام.

جهت برقراری ارتباط می توانید با شماره تلفن 02166155094 تماس حاصل فرمایید.

یا بر روی پشتیبانی کلیک فرمایید.

×