فناوری برش لیزری ورق آهن به دلیل داشتن انعطاف در پیاده سازی طرح های پیچیده و دقّت و کیفیت بالا در ایجاد برش روی ورق فلزات، کاربرد فروانی در صنعت دارد. از اینرو افراد بسیاری با این فناوری سروکار دارند. به واسطه استفاده روزافزون از این فناوری نوین، محاسبه هزینه برش از اهمیت ویژه ای برخوردار است. در این مقاله به بررسی فاکتورهایی می پردازیم که بر قیمت برش ورق فلز اثر می گذارند.

محاسبه قیمت برش لیزری ورق آهن

تعیین فاکتورهای مؤثر بر قیمت برش لیزری ورق آهن

هزینه قطعه برش لیزری توسط سه عامل اصلی تعیین می شود. اگرچه موارد بیشتری را می توان برای تعیین قیمت برش در نظر گرفت، اما موارد اصلی عبارتند از:
• هزینه نیروی کار که عبارتست از تخلیه و تأیید فنی قطعات و امکان سنجی آنها
• هزینه دستگاه برای برش قطعات
• میزان ریسک ناشی از برش یک قطعه. لازم به ذکر است برش چند قطعه با اندازه متوسط نسبت به برش یک قطعه بزرگ که برش آن چند ساعت طول می کشد، ریسک کمتری دارد.

همانطور که می بینید این عوامل بسیار کلی هستند و باید هر کدام را با جزئیات بیشتری بررسی نمود. در ادامه فاکتور های جزئی تری که بر قیمت برش لیزری اثر می گذارند را مرور می کنیم.

هزینه بر حسب زمان انجام برش لیزری فلزات

هزینه اصلی برش لیزری بر اساس زمان لازم برای برش قطعات تعیین می شود. این عامل در درجه اول به ناحیه حکاکی، نوع مواد برش و ضخامت آنها بستگی دارد. به همین دلیل است که هنگام برش، هر دقیقه کار با دستگاه هزینه در بر دارد. زیرا بیشترین هزینه مربوط به پرسنلی که در کنار دستگاه حضور دارند، استهلاک دستگاه و برق مصرفی است. همچنین در مواردی که قطعات برش کوچک هستند، تعداد دفعات جابجایی دستگاه زیاد است.

به همین دلیل، این نوع خدمات بر مبنای زمان برش محاسبه می شوند. هرچه دستگاه بیشتر کار کند، هزینه برش از طرف سازنده گران تر خواهد بود. برخی از شرکت ها ترجیح می دهند به ازای هر دقیقه استفاده، هزینه ای به ازای هر سانتیمتر برش دریافت کنند. این روش دیگری است که می تواند کار لیزر را در قیمت قطعه منعکس نماید.

یکی از موارد مورد نظر در تعیین قیمت سفارشات سری کاری که زمان نقش اساسی در آن دارد، تعیین دو پارامتر اصلی سرعت برش و قدرت دستگاه برش می باشد. پارامتر قدرت برای مواد با ضخامت ثابت، میزان توان مورد نیاز دستگاه برای برش است.

روش محاسبه قیمت برش لیزر بر حسب زمان

توان دستگاه در دستورالعمل اپراتوری آن ذکر می شود. این عدد معمولاً 70% توان کل دستگاه در حالت بیشینه می باشد. دلیل اینکه 100% توان در نظر گرفته نمی شود، اینست که از افت توان دستگاه در کوتاه مدت جلوگیری گردد. استفاده از حداکثر توان تعریف شده دستگاه باعث ایجاد استهلاک بیشتر و افت توان زود هنگام تر می شود.

سپس با تست دستگاه، سرعت بهینه برش پیدا می شود. این سرعت نه باید اینقدر بالا باشد که منجر به خراب شدن ورق مورد برش شود، و نه آنقدر کند باشد که توان اضافی بر دستگاه قرار دهد. بنابراین پس از حصول اطمینان از برش قطعی در پایین ترین سرعت ممکن، پارامتر سرعت را افزایش می دهند. این افزایش سرعت تا جایی ادامه خواهد داشت که اطمینان حاصل گردد اگر سرعت را کمی دیگر افزایش دهیم، دیگر برش به صورت کامل انجام نخواهد شد.

دستگاه های مختلف از لحاظ مکانیکی و توان خروجی با هم متفاوت هستند. به همین دلیل نمی توان هنگام محاسبه قیمت، مقدار این پارامتر ها را در دستگاه های مختلف با هم یکی دانست. از این رو فرایند تست برش لیزری در حضور مشتری انجام می شود، تا از حصول قیمت واقعی اطمینان حاصل گردد.

تأثیر زمان بر قیمت برش لیزری
تأثیر زمان بر قیمت برش لیزری ورق آهن

محاسبه قیمت برش لیزری ورق فلزات بر حسب متراژ

اگر سفارش به گونه ای باشد که هنگام برش جابجایی صورت نگیرد، قیمت بر اساس متراژ متریال محاسبه می گردد. در روش محاسبه قیمت بر اساس متراژ، فایل برش بوسیله نرم افزار متر می شود. اندازه گیری متراژ به سه روش صورت می گیرد:

  • تعیین متراژ به وسیله نرم افزار ایکات در برنامه کورل. این نرم افزار یکی از شناخته شده ترین افزونه های کورل دراو می باشد.
  • اندازه گیری متراژ به وسیله ابزار های داخلی برنامه کورل دراو.
  • به دست آوردن متراژ در نرم افزار دستگاه برش لیزری (LASERCUT)

در هنگام استفاده از این روش برای محاسبه قیمت برش لیزری باید به دو نکته توجه کرد:

  • فایل برش حتماً به صورت یکپارچه باشد. یعنی تمام اشکالی که به صورت شکل بسته هستند، از یک خط واحد و ممتد تشکیل شده باشند.
  • اگر فایل مورد نظر دارای شکل های نسبتاً زیاد با مسیر های کوتاه است، سفارش به صورت متری-دقیقه ای محاسبه می گردد. این روش محاسبه بدین صورت است که ابتدا قیمت بر اساس زمان برش محاسبه می گردد. سپس قیمت بر اساس متراژ برش محاسبه و درانتها میانگین قیمت به عنوان قیمت نهایی خدمات در نظر گرفته می شود.

هزینه برش لیزر بر حسب مواد

این نکته خاص از جمله مواردی است که بیشترین تاثیر را بر قیمت نهایی محصول می گذارد. همانطور که قبلاً نیز اشاره کردیم، سختی مواد و نقطه “ذوب” آن برای حکاکی یا برش، تأثیر زیادی بر قیمت نهایی سفارش برش لیزری ورق فلزی دارد.

حجم سفارش

با وجود ثابت ماندن هزینه پرسنلی، حجم سفارش بر زمان به کارگیری دستگاه برش و مصرف انرژی اثر می گذارد. بنابراین هزینه پرسنلی اثری بر این فاکتور تعیین قیمت ندارد. می توان گفت متراژ موادی که برش داده می شوند، تعیین کننده این فاکتور قیمت است.

زمان مورد نیاز برای اجرای سفارش

زمان استاندارد برای اکثر سفارشات 3-7 روز کاری پس از تأیید سفارش است. با فرض اینکه سفارش صدها یا هزاران قطعه نباشد. اگر سفارش برای برش لیزری فلز یا خم کاری ورق فلز است، زمان تغییر خواهد کرد.
اگر سفارش فوری داشته باشید، معمولاً برای انجام آن در زمان کمتر هزینه اضافی دریافت خواهد شد. همه اینها بستگی به مدت زمان لازم برای افزودن آن به سیستم مدیریتی دارد.

هزینه های مازاد

علاوه بر فوری بودن سفارش که منجر به هزینه اضافی خواهد شد، طراحی نیز می تواند عاملی در تعیین قیمت برش لیزری ورق آهن باشد.

فاکتورهای قیمت برش لیزری
فاکتورهای مؤثر بر قیمت برش لیزری

شرکت سروسازه لیزر با 13 سال تجربه در زمینه فناوری برش لیزری فلزات، با در نظر گرفتن تمام عوامل ذکر شده در تعیین قیمت برش لیزری، توانسته است با به کارگیری مدیریت کارامد پروژه، قیمت های بسیار مناسبی برای سفارشات خود ارائه نماید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد هزینه سفارشات خود با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست
×

سلام.

جهت برقراری ارتباط می توانید با شماره تلفن 02166155094 تماس حاصل فرمایید.

یا بر روی پشتیبانی کلیک فرمایید.

×