لیزر ابزاری است که موج نور را به صورت پرتوهای موازی بسیار باریکی که طول موج مشخصی دارند، ساطع می کند. شاید این سؤال پیش بیاید که چه تفاوتی بین نور ساطع شده از لیزر و لامپ وجود دارد. در ادامه برخی از تفاوت ها که ویژگی های لیزر نیز به حساب می آید، ارائه خواهد شد:

مونوکروماتیک

در حالیکه نور ساطع از لامپ شامل چندین طول موج (نور سفید) است، نور ناشی از لیزر تنها یک طول موج مشخص دارد. این خاصیت لیزر در « فیزیک» ، مونوکروماتیک «یا «تک رنگی» نامیده می شود برای درک این ویژگی به شکل ١ توجه کنید:

الف
ب

شکل 1: امواج نور : الف)سفید و ب) قرمز لیزر در مقابل منشور

جهت مندی

تفاوت دیگر در نور لیزر و لامپ جهت تابش آن ها است. لامپ نور را در همه جهات ساطع می کند، حال آنکه در لیزر نور در یک جهت مشخص تابیده می شود. بنابراین نور لیزر «جهت مند» و موازی است.

همدوسی

ویژگی دیگر نور ساطع شده از لیزر، «همدوسی» آن است که به سبب آن، هدر رفت انرژی پرتوی ناشی از لیزر کمتر از پرتوی ناشی از لامپ است. منظور از همدوسی آن است که امواج لیزر در فرکانس و فاز برابر حرکت کرده و در نتیجه بین امواج آن اختلاف فاز وجود ندارد. بدین ترتیب باریکه آن بسیار پرقدرت خواهد بود.

شدت بالای انرژی

یکی دیگر از ویژگی های لیزر، شدت بالای انرژی در نقطه تمرکز است. با توجه به سه خصوصیت قبلی که معرف آن است که امواج لیزر به صورت هم فرکانس، در یک خط راست و بدون اختلاف فازی نسبت به یکدیگر در حرکت هستند، می توان انتظار داشت که مقدار انرژی در نقطه تمرکز زیاد باشد. در گزارشی، میزان شدت انرژی در این نقطه، بیشتر از ١٠١۵ وات بر سانتی متر مربع گزارش شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست
×

سلام.

جهت برقراری ارتباط می توانید با شماره تلفن 02166155094 تماس حاصل فرمایید.

یا بر روی پشتیبانی کلیک فرمایید.

×